ירושות וצוואות

כתיבת צוואה היא אחד הצעדים החשובים ביותר שאדם יכול לנקוט במהלך חייו, כחלק מהדאגה ליקריו ביום שאחרי. כתיבת צוואה היא הדרך שבה יכול המצווה להתנות על הסדר והחלוקה הקבועים בחוק הירושה. כתיבת צוואה מסדירה את חלוקת הרכוש לילדים, בני הזוג וכל גורם לו בוחר המצווה להוריש את הונו ונכסיו. בהיעדר צוואה, עלולות לעיתים להתלקח "מלחמות ירושה", לכן חשוב לדאוג לאינטרסים של המצווה וסביבתו על ידי כתיבת צוואה בליווי עורך דין.

סוגי צוואות

  1. כתיבת צוואה בכתב יד – מסמך הכתוב וחתום בידי המצווה, כולל תאריך. המסמך מפרט מה מורה המצווה לעשות ברכושו לאחר מותו ונחשב לצוואה מחייבת. מומלץ לערוך צוואה בכתב יד רק כאשר בקיאים בסעיפיה, שכן היא בדרך כלל נבדקת על-ידי עורך דין רק לאחר מותו של המצווה ובית משפט עלול לפסול אותה, בניגוד לכוונות המצווה.
  2. צוואה בפני עדים – מסמך הנושא תאריך ואת חתימת המצווה ובסופו חתומים שני עדים כשירים. כתיבת צוואה בצורה זו היא נפוצה ולרוב מתבצעת בליווי עורך דין.
  3. צוואה בפני רשות – אמירה בעל-פה של המצווה בפני נוטריון, רשם או שופט, אשר עורכים לה פרוטוקול בכתב ומאשרים את קבלתה. בתוך סוג זה נכללת צוואה נוטריונית, אשר לה תוקף משפטי כאילו נחתמה על-ידי שופט.
  4. צוואה בעל-פה (שכיב מרע) – מי שרואה את עצמו עומד בפני המוות, יכול לצוות בעל-פה את צוואתו בפני שני עדים. אם הם ערכו פרוטוקול מיד לאחר מכן והפקידו את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה, הצוואה תקפה. אם המצווה נותר בחיים, הצוואה פגת תוקף לאחר חודש.
  5. צוואה הדדית בין בני זוג – החוק הישראלי מכיר בחשיבות של כתיבת צוואה משותפת. חתימה על צוואה הדדית מבטלת את האפשרות של עריכת שינויים חד צדדיים בצוואה ללא אישור בן/בת הזוג.

כמה עולה כתיבת צוואה?

על-פי כללי לשכת עורכי הדין, המחיר של כתיבת צוואה נכון ל-2021 הוא 1883 ₪, לא כולל מע"מ. מחיר שתי צוואות הדדיות הוא 2679 ₪, לא כולל מע"מ. יש לציין כי זוהי המלצה בלבד וכל עורך דין רשאי לגבות על כתיבת צוואה כראות עיניו, בהתאם למורכבות שלה, המקצועיות של עורך הדין, היקף הרכוש בצוואה, הידרשות או אי הידרשות אישור נוטריוני, ומשתנים נוספים.

משרד עו"ד וגישור אליהו קייקוב – מומחים לכתיבת צוואה

כדי לנסח צוואה מדויקת, העומדת ב-"מבחן בית המשפט", וחשוב מכך, ממלאת את הרצונות שלכם לתקופה שלאחר מותכם בצורה אידיאלית, יש לפנות למשרד עורכי דין הבקיא בדיני צוואות. עו"ד ליאנה קייקוב היא בעלת ניסיון רב בכתיבת צוואות, תוך שמירה על האינטרסים של לקוחות המשרד ומחויבות אישית לכל לקוח, הבאה לידי ביטוי גם בשירות החם וגם ביחס המקצועי. אל תשאירו את הנושא בחוסר וודאות. פנו לעו"ד ליאנה קייקוב ותוכלו להיות רגועים לגבי ההון, הנכסים והרכוש שלכם ולוודא כי הם מגיעים לגורמים הנכונים.