גישור

בשנים האחרונות צדדים רבים פונים לפתרון סכסוכים מחוץ לכותלי בית משפט מתוך מטרה לחסוך בזמן ובכספים מיותרים הדרושים לניהול הליך משפטי בבית המשפט.

גישור הוא הליך שנועד לפתור סכסוכים וליישב קונפליקטים מחוץ לכותלי בית המשפט. הליך הגישור נעשה בעזרת מגשר. גישור יכול להתבצע בין אנשים פרטיים, בין אדם פרטי לגוף מסוים ובין גופים ומוסדות, בדרך של הדברות ישירה ובהסכמה בין הצדדים המעורבים בסכסוך. הצדדים לסכסוך נעזרים במגשר, שהוא איש מקצוע אשר התמחה והוסמך לגשר.

למי מתאים הליך גישור?

גישור מתאים לכל סוגי הסכסוך האזרחיים ומאפשר לצדדים להגיע להסכמות הרבה יותר טובות ונוחות מאשר היו מגיעים בניהול הליך משפטי ארוך הנגמר בפסק דין. הליך גישור ניתן לערוך לפני שהצדדים מגיעים לבית המשפט ואף לאחר שפנו לבית המשפט. במקרים רבים, בתי המשפט עצמם מפנים צדדים לגישור מתוך הבנה שהליך גישור יהיה עדיף לפתרון הסכסוך מאשר הכרעה משפטית.

מהו מגשר?

מגשר הוא גורם שאינו תלוי באף אחד מהצדדים ותפקידו לנהל את הליך הגישור באופן בלתי תלוי. המגשר אינו שופט או בורר ואינו פוסק כיצד יסתיים ההליך. באופן הזה המגשר אינו יכול לכפות פתרון על הצדדים. למגשר אין סמכות לתת החלטה מחייבת לגבי הסכסוך בין הצדדים. המגשר מחויב לנהל את ההליך בהגינות ותום לב, והוא מנוע למסור מידע שנאמר או נמסר לו במהלך הליך הגישור אלא בהסכמה כתובה של שני הצדדים.

איך מתבצע הליך גישור?

הואיל והליך הגישור אינו יכול להיעשות בכפיה, הרי שהצדדים צריכים להסכים עליו. לאחר שהצדדים הסכימו על הליך גישור ועל זהותו של המגשר, הצדדים מגיעים לדיון במשרדו של המגשר, המגשר יציג בפניהם בקצרה את אופן הליך הגישור, כל צד טוען בפני המגשר את טענותיו, פעמים רבות ישמע המגשר כל צד בנפרד ובסופו של הליך יציע המגשר דרכים לפתרון הסכסוך.

אודות הליך הגישור

הליך הגישור הוא בעל יתרונות רבים ומהווה מזה שנים רבות כלי מרכזי בפתרון סכסוכים. הואיל וזהו הליך בלתי פורמאלי, המגשר והצדדים אינם מחויבים לדיני הראיות וסדרי הדין וניתן אף לחרוג מכתבי הטענות של הצדדים, הכול כמובן בהסכמת הצדדים. הצדדים רשאים לטעון טענות באופן חופשי, בלי לחץ של זמנים ולהעלות כל מידע שיכול לסייע להם להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינתם. המגשר מצדו יכול להציע פתרונות יצירתיים לסכסוך שהצדדים לא היו מגיעים אליהם בפסק דין בבית משפט. בנוסף, כל צד רשאי להפסיק את הליך הגישור בכל עת. מסגרת גמישה זו מאפשרת לצדדים לסכסוך להגיע פעמים רבות להסכמה הוגנת.

מהם סוגי הגישור?

הליך הגישור מתאים לסוגים רבים ומגוונים של סכסוכים. להלן דוגמאות של סוגי גישור:

  • גישור עסקי: יישוב סכסוכים עסקיים בין מתחרים או שותפים שיש ביניהם סכסוך עסקי. במסגרת גישור זה נכנסים גם גישור בנושאי ביטוח, בדיני נזיקין וכד', בהם המגשר יכול לסייע לשני הצדדים להגיע לפתרון מוסכם שיכול לשרת את שני הצדדים באופן הטוב ביותר.
  • גישור סכסוכי שכנים.
  • גישור בין צרכן לבית עסק.
  • גישור בין עובד ומעביד או גישור בין עובדים.

טכניקות גישור

גישור יכול להיעשות באמצעות מגשר אחד או באמצעות שני מגשרים. גישור בשניים לרוב יהיה עדיף ויכול להקל על הצדדים. בשני המקרים, בכדי להביא את הצדדים להסכמה חשוב שהצדדים ימצאו אוזן קשבת, הבנה עניינית של הסכסוך, דאגה שכל צד יוכל להביע את טענותיו ללא הפרעה מתן כבוד לרצונותיו וידע גם להקשיב לצד השני. באופן הזה, יוכל המגשר להצליח למצוא פתרונות יעילים שיתאימו באופן הטוב ביותר לצדדים ובעזרתם להוביל את הצדדים לעמק השווה.

עו"ד אליהו קייקוב ועו"ד ליאנה קייקוב הם מגשרים מוסמכים ובעלי ניסיון רב בעולם המשפט ובהליכי גישור בפרט. הניסיון של עו"ד קייקוב הן כעורכי דין והן כמגשרים מאפשר להם להעניק ללקוחות המשרד מעטפת שירותים המתייחסת הן להיבט המשפטי והן להיבט האנושי באופן אשר יכול למקסם את ההצלחה של הליך הגישור ולהוביל אתכם לפתרון יעיל ומהיר.